Przepisy budowlane dotyczące przydomowej oczyszczalni ścieków

   Jak wiadomo, w każdym gospodarstwie domowym wytwarzane są jakieś nieczystości, które trzeba gdzieś odprowadzać. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, mamy wręcz obowiązek podłączenia się do miejskiej, lub gminnej sieci kanalizacyjnej. Jeżeli jednak w pobliżu nie ma jeszcze poprowadzonej takiej sieci, co czasami się zdarza, jesteśmy zmuszeni rozwiązać ten problem w inny sposób.

 Do budowy szamb, konieczne jest użycie odpowiednich materiałów.

Budowa szamba

   Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym wyjściem z takiej sytuacji była budowa szamba. Jest to zwykle bezodpływowy zbiornik, gdzie przechowywane są nieczystości, które raz na jakiś czas należy wywozić. To rozwiązanie stosunkowo tanie, ale nie do końca przyjazne środowisku. Dodatkowo musimy się też liczyć z kosztami wywozu, które wynoszą około150 do 200 złotych. Z czasem pojawiła się jednak także inna możliwość, niż szambo, produkowane dajmy na t w Warszawie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

  Jest to przydomowa oczyszczalnia ścieków, w której nieczystości są nie tylko przechowywane, ale także poddawane pewnym procesom oczyszczającym. Jeżeli nasza oczyszczalnia nie przekracza przepustowości 7,5 m sześciennego na dobę, nie są nam potrzebne żadne pozwolenia na budowę. Wówczas wystarczy tylko poinformować o chęci budowy starostę miejskiego. Jeżeli jednak przepustowość ta jest większa, konieczne jest złożenie podania i oczekiwanie na pozwolenie na budowę. Pod tym względem szambo to mniej problematyczne rozwiązanie. Czasami jedna warto się trochę pomęczyć, ponieważ efekty końcowe są tego warte.